بازرگانی خارجی، صادرات و واردات
2018-11-07
تولید زغال قلیان و کبابی
2018-11-07
 

نرخ جهانی بازیافت کاغذ در حدود 58٪ است. این رقم در برخی از کشورهای توسعه یافته به 70 تا 75 درصد رسیده است. همچنین بسیاری از کشورهای در حال توسعه در حال ایجاد زیرساخت های لازم برای کمک به بهبود نرخ بازیافت کاغذ هستند.

با بازیافت هر تن کاغذ باطله از قطع ۱۷ اصله درخت جنگلی جلوگیری می‌شود. تولید کاغذ از کاغذ باطله به دلیلی ارزانی مواد اولیه و بازار مناسب، کسب و کار مطلوبی است که منجر به حفاظت از محیط زیست و اشتغال زایی مناسب می شود. بازیافت کاغذ از طریق فرایندی صورت می‌گیرد که کاغذهای دور ریختنی جمع‌آوری شده، در کارخانه‌های کاغذسازی یا مقواسازی با کیفیت و ضخامت‌های متفاوت به خمیر تبدیل می‌شوند.

تولید مقوا از ضایعات کشاورزی

شیت خمیر شرید شده آماده تبدیل مجدد به خمیر

فرایند بازیافت کاغذ باطله در کارخانه

کاغذهای باطله وارد پالپر شده و با آب مخلوط و به خمیر تبدیل می‌شوند. در این مرحله ضایعات درشت به وسیلهٔ یک چنگک جدا می‌شود. در مرحله بعد پاکسازی روی خمیر انجام می‌شود تا ناخالصی‌های آن مانند جوهر گرفته شود. در پایان این مرحله خمیر موجود شامل ۹۹٪ آب و ۱ درصد خمیر سلولز است! خمیر حاصل توسط پمپ روی دستگاه تولید کاغذ ریخته می‌شود. در مرحله بعد خمیر به وسیلهٔ نازل روی توری ریخته می‌شود، که با حرکت توری طی سه مرحله عملیات، آب خمیر گرفته می‌شود. در این قسمت به کمک سیستم مکش، خمیر و آب از هم جدا می‌شوند. پس از پایان مراحل آبگیری، خمیر وارد مرحلهٔ حرارت دهی می‌شود و با عبور از روی غلطک‌های بخار داغ یا شعله گاز، ورقه‌های کاغذ را خشک می‌کنند.

در مرحله بعد که به آرایشگاه کاغذ معروف است از یک طرف به کاغذ نشاسته (به عنوان نگهدارنده و اتصال دهنده) و از طرف دیگر رنگ اضافه می‌شود (برای زیبایی)، سپس کاغذ دوباره وارد خشک کن می‌شود. (کاغذ نهایی باید حدود ۸ تا ۱۰٪ رطوبت داشته باشد) و در پایان به صورت رول‌های بزرگ یا شیت آماده عرضه به بازار می‌باشد

 

آغاز فعالیت صنعتی بازیافت کاغذ در ایران به سال تأسیس نخستین کارخانه مقواسازی، یعنی سال ۱۳۳۳ بازمی‌گردد.

پس از آن در کنار کارخانه‌ها، کارگاه‌های کوچک و بزرگ بازیافت کاغذ نیز دایر شدند که عمدتاً در زمینه تولید محصولات کاغذی با کیفیت پایین، مانند مقوای صنعتی، مقوای تکسون و شانه تخم مرغ فعالیت دارند.

خمیر بازیافتی خشک شده

کاغذ کرافت تولید شده از ضایعات کشاورزی

 

منبع اصلی الیاف سلولزی که برای تولید خمیر کاغذ و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد، چوب است، و از الیاف غیر چوبی در میزان کمتری استفاده می شود. با این وجود، علاقه جدیدی در استفاده از مواد اولیه غیر چوبی (ضایعات کشاورزی به طور عمده) به دلیل فراوانی آنها به عنوان منبع الیاف کم هزینه و به دلیل اینکه بعضاً آنها تنها منبع بهره برداری از الیاف در مناطق جغرافیایی خاصی هستند، به ویژه در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. علاوه بر این، تنوع بسیار زیادی از خصوصیات، ابعاد فیبر و ترکیب شیمیایی این مواد اولیه جایگزین، پتانسیل خوبی برای تولید انواع مختلف کاغذ را به وجود آورده است.

ما شما را در زمینه راه اندازی این کسب و کار، ماشین سازی، طراحی مهندسی و یا رفع مشکلات و موانع تان یاری می کنیم.


با ما تماس بگیرید

کاغذ بازیافتی